Náš boj s kosy

pondělí 10. květen 2010 16:58

Při pročítání posledních blogů a diskusních příspěvků k nim jsem se přiměl k tomu, abych pro odlehčení napsal o mém boji s chudáky kosáky. V zimě je krmím, a místo abych jim v době hnízdění, když navíc už řadu dní nekáplo, a proto se k žížalám v tvrdé zemi nedostanou, nějaké nosil, tak jsem jim znemožnil hrabání v sypké zemi, kterou jsem nasypal při sázení pelargonií do truhlíků na balkoně. Jenže v koupené zemině žádné žížalky nejsou.


Asi dva dny po vysázení mne manželka zavolala, abych se podíval, jak sousedům nad námi při sázení odpadly kousky zeminy na náš balkon. Mávl jsem rukou. Jenže druhý den už byl pocukrován balkon celý. Žádní sousedi, kosáci!
Nelenil jsem a volnou půdu překryl novinami. Jeden kos se v trávníku pod balkonem snažil něco najít.
„Ty syčáku, jestli mi tady zas budeš hrabat, tak si mě nežádej!“ a hrozil jsem mu prstem. Naklonil hlavu trochu bokem a chvilku po mně koukal. Pak v poklidu popošel blíž ke květinovému záhonu a nevšímal si mě. Možná si pamatoval, jak jsem jim v zimě sypal zob a sýkorkám zavěšoval tukové koule. Možná věděl, že od nás lidí mu žádné nebezpečí nehrozí. Manželka si při návratu z města všimla, že jsem půdu v truhlících zakryl novinami. Protestovala. Marně
Po několika dnech jsem při návratu ze zahrádky uviděl mladého kosa. Sláva, už je vyvádějí, tak můžu ty noviny sundat. Tak jsem i učinil. Chyba lávky! . Na druhý den mi manželka řekla, že kos zase hrabal, ale jakmile ji uviděl, uletěl. A že i jiná spolubydlící, která vysadila kytky do truhlíku, ho musela před kosáky ochránit.
Přinesl jsem ze zahrádky bambusové tyčky, které používám jako podpěru k paprikám, a upevnil je na truhlíky. Na vzrušený křik kosů, poskakujících po nejbližších stromech, jsem nereagoval. Počkám, až se pelargónie rozrostou natolik, aby hrabání pod nimi naše kosáky nelákalo.

Tomáš Jurčík

Tomáš Jurčík

Tomáš Jurčík

školství, kultura, politka.

Pedagog ve výslužbě; předseda Společnosti středoškolských pedagogů.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora