Bruselské mnichovanství

sobota 12. březen 2011 09:42

Poslední zasedání vrcholných představitelů EU naznačilo, že až na výjimky nemají zájem na důstojném postavení ekonomicky největšího soustátí na světě. Naopak prokázali velmi krátkou historickou paměť, když nechávají šíleného diktátora masakrovat vlastní lid, který se proti němu postavil. Jeho vojenská mašinerie, posílená placenými žoldáky, pro které lidský život nemá žádnou cenu, ve skutečnosti vraždícími roboty, má při potlačování povstalců volnou ruku.

Když povstání v Libyi začalo, vystrašený Kaddáfí se schovával i před vlastními lidmi. Povstalci velmi rychle ovládli většinu měst a netrvalo by dlouho a ovládli by i hlavní město. Tehdy stačilo, aby velmoci daly Kaddáfímu jednoznačně najevo, že použije-li proti vlastnímu lidu letectvo a těžkou techniku, zničí ji. Místo toho se evropští představitelé dohadovali, zda by nešlo o agresi. A neudělali kromě směšného Bu!Bu!Bu! vůbec nic. Očividně se spoléhali na to, že roli světového četníka se znova ujmou Spojené státy.

Netrvalo dlouho a Kaddáfí si začal kupovat nerozhodné Libyjce rozdáváním peněz. Nerozhodnost evropských velmocí využil k masivnímu nasazení letectva a tanků, proti kterým špatně vyzbrojení povstalci nemají žádnou šanci. Stejně jako jsme ji neměli my, když nás v Mnichově nesmyslně zradila Anglie a Francie. Britská vláda se usnesla, že není důvod, aby britští vojáci pokládali životy za jakousi bezvýznamnou zemičku uprostřed Evropy. Při návratu z Mnichova Chamberlain mával cárem papíru a jásal, že na padesát let zajistil Evropě mír!

Situace v Libyi je sice podstatně odlišná od situace v Evropě před druhou světovou válkou, ale princip je stejný. Stejně jako tehdy šílený Hitler snil o tisícileté říši, dnes Kaddáfí se díky silné výzbroji, kterou pořídil za petrodolary od všech výrobců zbraní, včetně těch našich, se považoval za největšího vládce čehokoli. A pro potlačení rebelů se neštítí ničeho. Evropa vyčkává.

Důsledky mohou být nevypočitatelné. Když se Putin rozhodl vymoci si poslušnost Čečenců novou válkou, nepochybně byl přesvědčen, že půjde o bleskovou akci, která zachrání mír na Kavkaze. Dosáhl toho, že z podstatě mírumilovné většiny kavkazských muslimů se vyvíjí fundamentalistická muslimská společnost, která bude ohrožovat nejen Rusko, ale i další křesťanské státy.

Evropa měla a dosud má možnost Kaddáfího zastavit. Stačí cílenými leteckými útoky eliminovat jeho letectvo a těžkou bojovou techniku. Na takovou akci snad Evropské velmoci mají prostředků dost. To je minimum a zároveň maximum toho, co můžeme pro záchranu Libyjského lidu před pomstou Kaddáfího učinit. Žádná pozemní operace nepřipadá v úvahu. Kdybychom to udělali ihned, jakmile byla proti povstalcům nasazena letadla, Tripolis by už byl osvobozen, ropné terminály by pracovaly naplno, masový exodus statisíců lidí by se nekonal.

To by se ovšem hlavy států EU nesměly chovat jako kdysi Chamberlain, nýbrž jako Churchill, kterému bylo jasné, že ústupky šíleným diktátorům světu mohou přinést jen nedozírné škody. Z představitelů EU pouze Sarkozi nenapodobil Daladiera a prosazuje vyhlášení bezletové zóny nad Libyí. Ostatní se zachovali jako mnichované. Tvrzení, že prosazení bezletové zóny by představovalo vyhlášení války, kulhá na obě nohy. Jeho důsledkem by bylo pouze vyrovnání sil mezi Kaddáfovou armádou a povstalci.

Tomáš Jurčík

Tomáš Jurčík

Tomáš Jurčík

školství, kultura, politka.

Pedagog ve výslužbě; předseda Společnosti středoškolských pedagogů.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora