Evropa na rozcestí

čtvrtek 3. listopad 2011 00:35

Vím, že píchám do vosího hnízda, protože budu označován za eurohujera, kterým jsem nikdy nebyl. Nicméně při referendu o vstupu do EU jsem doufal, že Evropa bude postupně směřovat k nějakému druhu federace nebo přímo k evropskému superstátu. Bohužel, bruselské centrum místo toho, aby se stalo týmem nejschopnějších efektivně řídících úředníků, se proměnilo v rozbujelé sídlo nespočetného byrokratického aparátu, ve kterém nejenže levá ruka neví, co dělá pravá, ale rozbujelé kanceláře navíc vymýšlejí takové pitomosti, jakými jsou tvary různých zemědělských produktů, jejich chuť a podobně. To způsobilo, že někdejší nadšení pro EU se postupně vytrácí.

Bohužel tito do sebe zahledění úředníci zapomněli na to nejzákladnější, to jest hlídání hospodaření jednotlivých členů. Jsem dalek toho, abych „zodpovědné“ činitele při přijímání Řecka obviňoval z korupčnictví, nicméně výsledek jejich práce nepráce je stejný. Místo aby přijímání nových členů EU upevňovalo, nezodpovědnost čelných představitelů vede k jejímu oslabení, v nejhorší variantě k jejímu rozpadu. K tomu určitě nedojde, protože prorokovaných konců od předchůdců EU bylo od vzniku Společenství uhlí a oceli několik. Z každé krize vyšlo Společenství naopak posíleno.

Současná krize je mementem, ukazujícím na to, že odpůrci silné Evropy se mýlí. Obavy, že silné centrum omezí suverenitu jednotlivých členů, jsou hlásány těmi, kdo se právem obávají o omezení vlastní moci v místním měřítku. Obávají se, že nebudou moci manipulovat s občany vlastní země prostřednictvím zákonodárných orgánů tak jako dosud. Že se budou muset řídit základními pravidly řízení věcí veřejných stejně, jak to dělají v ostatních zemích. Že budou platit např. protikorupční zákony v celé EU. Že se nebude moci stát, aby např. švýcarské soudy obstavily majetek z podivné privatizace české firmy ve výši několika miliard korun, zatímco česká policie nebyla schopna je dohledat za mnoho let, a navíc ministr financí, kterému schází stamiliardy, nejeví o takový „pakatel“ žádný zvláštní zájem. Kolik takových desítek miliard, v součtu mnoha stamiliard, nemuselo být ze státní kasy rozkradeno?! Čím dříve bude fungovat evropské ministerstvo financí s přísnými pravidly hospodaření, tím lépe pro všechny členy EU, protože podvodná hlášení z Řecka a jiných členů budou záhy odhalena.

Nemenší význam pro sílu EU bude mít i ustavení evropského ministerstva obrany. Ukazuje se, že vazba armád jednotlivých zemí pouze na NATO je neefektivní. Stačí připomenout naše předražené nákupy nadzvukových či dopravních letadel, v praxi prakticky nepoužitelných bojových vozidel a jiných zbraní. Smyslem výzbroje naší armády by měla být její kompatibilita s výzbrojí většiny členů EU a NATO, nikoli pomoc firmám, které nabízejí největší provize.

To rozhodující, co by měl Brusel co nejdříve zařídit, je kontrola bankovního systému. Obyčejný selský rozum napovídá, že banky by měly do státních rozpočtů přispívat významným podílem. Sami jsme v 90. letech poznali, že tomu může být naopak. Naše banky se v důsledku nezodpovědné úvěrové politiky staly černou dírou, skrze kterou odtékaly státní peníze podvodným podnikatelům, protože jim dávaly vysoké úvěry, kryté bezcennými nemovitostmi a podobně. Vlády na počátku minulého desetiletí nalily do bank stovky miliard korun ze státního rozpočtu a zajistily jejich přísné hospodaření. Proto dnes máme, na rozdíl od mnoha evropských bank, které v honbě za pomyslným ziskem nesmyslně nakupovaly nekryté řecké i jiné dluhopisy, banky zdravé.

Je těžké rozhodnout, zda se Řecká krize měla či neměla řešit rozhodněji už dříve. Z dnešního hlediska ano. Ale tehdy se nikdo zodpovědný k tomu neodhodlal. Dnes jsou dvě východiska: nechat Řeky na holičkách tím, že jim další půjčky EU nedá a přivede Řecko k bankrotu, nebo mu dále nalévat stamiliardy eur s nadějí, že se zmátoří a začne stejně jako Irsko prosperovat. Nadcházející dny mnohé napoví.

Nějaké řešení se určitě najde. Se stejnou určitostí lze očekávat, že po vyřešení této krize bude Evropa jiná. Přes pesimistická tvrzení euroskeptiků z ní vyjde posílená, schopná zmenšit a zefektivnit současný byrokratický aparát na nezbytnou míru. Šetřit je nutno odshora. A vypráskat takové, kteří ze státních nebo
unijních peněz štědře platí například své mediální poradce.

Tomáš Jurčík

Tomáš Jurčík

Tomáš Jurčík

školství, kultura, politka.

Pedagog ve výslužbě; předseda Společnosti středoškolských pedagogů.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora