Zásluhy eurohujerů a euroskeptiků

pátek 2. prosinec 2011 18:24

V posledních týdnech, spíše zejména v posledních dnech se ve všech pádech skloňují otázky kolem existence eura. Euroskeptici jásají, alespoň doposud, zatímco eurohujerům mrzne úsměv na rtech.


Paradoxní je to, že se na kritickém stavu podílejí rovným dílem jak eurohujeři, kteří si dělali iluze o rychlém růstu životní úrovně, bohatém penězovodu z Bruselu, který nám umožní rychlý návrat mezi nejvyspělejší země, tak euroskeptici, kteří vyhrožovali omezováním suverenity jednotlivých národů.

Euroskeptici vytrvalými obstrukcemi dosáhli toho, že místo nezbytné integrace základních zákonů v oblasti ekonomiky, zejména fiskální politiky, se EU řídí rozmazanými předpisy bruselských byrokratů, kteří místo hlídání členských států, které doslova prožírají budoucnost svou i svých věřitelů, umožnili populistickým představitelům provádět líbivou politiku podle hesla Po nás potopa.

Eurohujeři přispěli naopak k tomu, že bobtnající bruselské úřednictvo ve snaze dokazovat svou nepostradatelnost, místo řešení podstatných problémů otravuje evropské národy například nařizováním, jak má vypadat banán či okurka. A takoví úředníci se množí přímo nekontrolovaně.Platí to, že pokud je v kanceláři úředník sám, nemůže povýšit. Proto musí vymyslet další a další zbytečné předpisy a požadovat na nové „nezbytné“ práce spolupracovníka. A jak to známe i z našich ministerstev, vymýšlejí se další a další nesmyslné předpisy, které opět potřebují posilu. V kanceláři jsou už tři pracovníci, proto jeden z nich je jmenován vedoucím. Např. před dvacíti lety mělo naše MF kolem sedmi set zaměstnanců. O dnešním stavu informace nemám, ale domnívám se, že jich může být dvojnásobek. Vývoj v bruselských kancelářích jistě není jiný. Spíše je podobný stavu v Řecku, kde je přeúředníkováno, kde vysoký státní úředník navíc zaměstnává své dcery a známé. Asi před čtrnácti dny mne rozesmála argumentace řeckého premiéra, který tvrdil, bez další dotace nebudou moci vyplatit vánoční přídavky.

K největším hříchům evropského parlamentu patří mimo jiné i to, že nehlídali banky, které rozmařile poskytovaly nekryté úvěry. Někteří ekonomové už dávno upozorňovali na to, že dříve či později musí dojít ke krachu. Nezodpovědní „zodpovědní“ byli hluší, protože věděli, že jejich voliči se jim za jejich líbivou politiku odvděčí jejich znovuzvolením. Dnes, kdy katastrofa je za dveřmi, stejní politici ji mají odvrátit. Snahy německé kancléřsky o zavedení přísné fiskální politiky jsou správnou cestou.

Euroskeptikové i eurohujeři si musí uvědomit, že konec eura může vést k rozpadu EU. To by velmi pravděpodobně vedlo k mnohem hlubšímu rozvratu Evropy, než dnes můžeme domyslet.


Tomáš Jurčík

Tomáš Jurčík

Tomáš Jurčík

školství, kultura, politka.

Pedagog ve výslužbě; předseda Společnosti středoškolských pedagogů.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora