Doboviny 2: Havlova knihovna

pátek 30. prosinec 2011 00:22

http://www.lidovky.cz/v-lednu-se-rozhodne-co-bude-s-havlovou-kancelari-dal-fxr-/ln_domov.asp?c=A111227_213801_ln_domov_mev


Ve včerejších lidovkách.cz Ondřej Stratilík hovořil se Sabinou Tančevovou o budoucnosti Havlovy knihovny. Shodou okolností jsem na ČT2 po obědě sledoval pořad o Pražském Jezulátku. Sošku, kterou touží spatřit desetitisíce lidí z celého světa, většina našich spoluobčanů vůbec nezná. Nevědí nebo nechtějí vědět, že se jí v celém světě připisují mnohé zázraky. Snad právě proto o ní nikdo náš lid v minulosti záměrně neinformoval.

Já sám jsem se sám před sebou velmi zastyděl, že jsem zjistil, že kolem kostela Panny Marie Vítězné jsem denně chodil do zaměstnání, ale čas na to, abych se šel poklonit světoznámému Jezulátku jsem si nenašel. Až návštěva koncertu jistého studentského orchestru mě přiměla k návštěvě toho kostela. Doslova velkým zážitkem bylo později svatoštěpánské setkání členů a příznivců spolku Carolinum v tom kostele. Vynikající výklad prof. Royta doplnil informace od řádových představitelů. Televizní pořad vřele doporučuji ke zhlédnutí. Najdete ho na této adrese:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10310721989-prazske-jezulatko/21156226405/

Pražské Jezulátko zviditelňuje ve světě Prahu víc, než si dovedeme představit. Nevadí, že je malé. Velké je tím, co se o něm ví a vypráví. Pod úvodním linkem je článek o budoucnosti Havlovy knihovny. Samotný článek je v podstatě neutrální, zato diskuse pod ním, stejně jako pod řadou dalších článků z různých internetových portálů například o návrhu přejmenování letiště a jiné svědčí až o nenávisti k člověku, který vedle toho, že měl stejné slabosti a sklon k neřestem jako většina mužů, na rozdíl od většiny z nás od mládí projevoval umělecký talent a jiné vlastnosti, svědčící o jeho vysoké inteligenci.

Někteří lidé nemohou Havlovi odpustit tzv. „humanitární bombardování“, jako kdyby to rozhodnutí bylo na něm. Pokud vím, tak pouze odpovídal na dotaz, zda s ním souhlasí. Svůj souhlas zdůvodňoval tím, že Srbové vedli v Kosovu vyhlazovací válku. Dlužno dodat, že kosovští povstalci se chovali stejně vůči Srbům. Ty události osvětlí až budoucnost. Jiní mu vyčítají, že nezatočil s komunisty, že nechal rozkrást státní podniky. Copak o divoké privatizaci rozhodoval on? To dělali ministr Dlouhý, Dyba, Kočárník a další pod vedením Václava Klause. Velkou chybu udělal Havel tím, že dal přednost Klausovi před Komárkem. Ten by zajistil, aby právo předbíhalo před trhem, nikoli obráceně.

Smutné je, že se opakuje situace, kdy se většina nechá otrávit militantní menšinou podle pravidla, že moudřejší ustoupí. To vede k tomu, že do vedení státu se dostávají lidé neschopní, kteří vedou zemi k úpadku. Skutečně velké chyby s Václav Havel dopustil po rozdělení státu, když Moravákům slíbil, že se zasadí o nápravu nespravedlnosti, které se komunisté na nich dopustili zrušením zemského zřízení. Bohužel, místo toho podepsal zákon o vytvoření kraje Vysočina, který posloužil jako trafika dalšímu funkcionáři, zato zrušil historickou hranici mezi Čechami a Moravou. Moraváci nezapomněli, což se projevilo v průzkumech veřejného mínění o jeho oblibě.

Doufám, že mi nebude vyčítáno to, že jsem Václava Havla postavil vedle Pražského Jezulátka. I když kdo ví? Havel jako první státník neváhal sdělovat všem, že Bůh je jen jeden pro všechny lidi, že na náboženství, církvi či víře nezáleží.
O Václavu Havlovi plně platí, že doma není nikdo prorokem. Zato ve světě, ať se to někomu líbí, nebo nelíbí, patřil mezi největší státníky, který zviditelnil naši zem mnohem víc než kterýkoli politik druhé poloviny minulého a nastávajícího století. A tak vstoupí i do historie.
Tomáš Jurčík

Tomáš Jurčík

Tomáš Jurčík

školství, kultura, politka.

Pedagog ve výslužbě; předseda Společnosti středoškolských pedagogů.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora