Málem slzy radosti

úterý 14. únor 2012 23:24

vyvolal Petr Nečas při úterní tiskovce o protikorupčním tažení vlády, když prohlásil, že vláda už republice ušetřila nejméně 10 miliard korun. Poslouchalo se to hezky, ale člověk nesměl myslet na to, že podobná prohlášení jsou více méně pravidelným rituálem vždy, když je potřeba řešit něco jiného.

Mezi výčtem všeho kladného, co vláda chce vykonat, probleskla i zmínka o nějakých miliardách, za jejichž-pravděpodobnou ztrátu nemohou současní ministři, nýbrž ti, kdo zbabrali privatizaci Mostecké uhelné. Ještě že večer protikorupční ministryně dementovala tvrzení o už ušetřených miliardách s tím, že možná budou ušetřeny v budoucnu.
Celý dlouhý seznam protikorupčních opatření bude jen plácnutím do vody, nebudou-li uzákoněna dvě základní opatření: majetková přiznání včetně dokladů o jejich nabytí v minulosti, a zejména zrušení akcií na držitele. Je zřejmé, že se pod nimi skrývá i majetek těch poslanců, kteří při minulém hlasování o jejich zrušení hlasovali proti. Není nezajímavé, že mezi nimi byli poslanci všech stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. To svědčí o tom, že někteří z nich akcie na držitele patrně vlastní.
Jistým zaskřípěním v tom kolotoči bylo prohlášení předsedy VV o tom, že do vyšetřování nepřípustně zasahuje státní zastupitelství. Předsedy té strany, která se do Sněmovny dostala především díky tomu, že slibovala zrušení akcií na držitele. Při samotném hlasování o jejich zrušení se připojila k měkčímu řešení, spočívajícímu v tom, že společnosti s akciemi na držitele se nebudou moci účastnit soutěží o státní zakázky. Nepřímo však budou moci působit jako subdodavatelé. Tak se vlk nažere, ale koza zůstane celá.
Je pravda, že současná vláda se zatím alespoň na papíře snaží proti korupci bojovat víc než všechny její předchůdkyně. Náznaky, že se tak děje, už nějaké jsou. Bylo by dobré, kdyby se jí do konce jejího mandátu podařilo splnit větší část jejích předsevzetí.
Tomáš Jurčík

Tomáš Jurčík

Tomáš Jurčík

školství, kultura, politka.

Pedagog ve výslužbě; předseda Společnosti středoškolských pedagogů.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora