Žába na prameni PS PČR

úterý 6. březen 2012 11:45

Marek Benda většinu svého života tráví jako poslanec původně České národní rady a následně jako poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Dlužno dodat, že život normálního občana nikdy nepoznal, protože hned z vysoké školy, nedokončené Matematicko-fyzikální fakulty, se stal poslancem nejprve České národní rady, později členem Poslanecké sněmovny PČR. Většinu své činnosti působil v ústavně právním výboru PS PČR, navíc většinou jako jeho předseda. Poté, co se zjistilo, že titul JUDr . užívá neoprávněně, stal se členem výboru.

V letech 1993 až 95 odbor resortní kontroly MŠMT a Česká školní inspekce šetřila neoprávněné vydávání maturitních vysvědčení ředitelem jisté střední školy v Praze. Vyšetřování se jevilo jako velmi závažné do chvíle, kdy jsme se obrátili o pomoc na předsednictvo vlády, tehdy vedené Václavem Klausem. Ředitel kontrolního odboru úřadu vlády byl tou skutečností doslova vyděšen, protože nás žádal, abychom se mu každý den alespoň telefonicky hlásili. Že o tom neprodleně informoval svého nadřízeného, je jisté.

Nepochodili jsme ani ve sněmovně. Nikdo, ani členové ústavně právního výboru, s tím nechtěl mít nic společného. O marných pokusech požádat někoho z vedení ODS (jako člen jsem se o to pokoušel několikrát, dívali se na mne jako na dotěrný hmyz) je škoda mluvit. Neuspěla ani Kriminální služba PČR, která našla další prodaná vysvědčení a dokonce výuční listy z oborů, které se na škole nevyučovaly, zato je potřebovali zřizovatelé restaurací

Podle předpisů vše předala nadřízenému orgánu. Ten celý případ smetl ze stolu. Stalo se, že zatímco po informaci o šetření nezákonného kšeftování s vysvědčeními zavládl mezi korupčními řediteli strach, po zjištění, že se jejich průkopníkovi nic nestalo, začalo prodávání dokladů o vzdělání nabírat na obrátkách.

Buhužel devastace našeho školství se neomezila jen na střední školy. Nastala i na vysokých školách, protože některé fakulty umožňovaly jakési zrychlené studium jednak politikům, policajtům a dalším, kdo měli na úplatky. Týkalo se to zejména právnických fakult a některých soukromých vysokých škol. Jak takové praktiky asi působí na normální studenty, je dost obtížné si představit. Jan Ruml se stal terčem nevybíravých vtipů proto, že na rozdíl od některých svých kolegů, kteří práva v Plzni vystudovali za pár měsíců, tam studoval stejně dlouho jako většina studentů. Zato Marek Benda si tam „vysloužil“ doktorát za magisterskou práci.

Že je Marek Benda čím dál těžší žábou na prameni v boji proti korupci, svědčí i jeho nejnovější boj proti návrhu NERVu, který chce uzákonit, aby NKÚ měl povinnost kontrovat i soukromé společnosti s účastí státu, např. ČEZ. Návrh NERVu prohlášuje za hloupost. Postaví-li se sněmovna na jeho stranu, bude zřejmé, že se na tunelování eráru podílejí všechny strany zastoupené v Parlamentu České republiky. ODS by se ho měla co nejdříve zbavit.
Tomáš Jurčík

Tomáš Jurčík

Tomáš Jurčík

školství, kultura, politka.

Pedagog ve výslužbě; předseda Společnosti středoškolských pedagogů.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora