Mám komu fandit?

úterý 5. červen 2012 11:09

Při pohledu na dresy našich fotbalistů jsem marně hledal státní znak České republiky. Nemají tam znak velký, jak by se slušelo, ale ani malý. To, co tam mají, jen vzdáleně a navíc neuměle napodobuje malý státní znak.

Fotbalová vrchnost by si měla uvědomit, že nereprezentuje sama sebe, nýbrž celou zemi, a proto si nemůže dovolit chovat se jako nějaký soukromý sportovní spolek z Horní Dolní. A pokud se tak všichni, kdo se točí kolem fotbalu, chovat chtějí, nemohou požadovat na svou činnost žádné příspěvky od státu.
Je smutné, že projevy vlastenectví u velké části naší mládeže se omezují na fandění při fotbalových a hokejových utkáních pokřikem „Kdo neskáče, není Čech. Hop, hop, hop!“. Pamatuji se na jedenoho ledaře na slavné Štvanici (bohužel ta je v důsledku jistých rozhodovatelů místo cenné kulturní památky „na pravdě boží“), na kterého diváci občas zavolali Pepo, vyskoč! A Pepa vyskočil. Dnes máme Haškových Pepů Vyskočů plné stadiony. Většina z nich asi neví, že to Hop, hop! vychází z komické postavy Haškova Dobrého vojáka Švejka. O úrovni vědomostí naší mládeže o naší zemi, jejich vlasti, svědčí např. odpověď na otázku, kdy zemřel prezident Beneš, že roce 1938. Šlo o studenty v Taxíku.
Doufejme, že i přes výše jmenovaný sportovně politický lapsus se našim, nikoli jen českým, ale i moravským a slezským fotbalistům podaří dojít co nejdál, nejlépe až na evropský trůn.
O nevýrazném pokřiku „Češi, Češi!“, místo burácivého „Česko, Česko!“ jsem psal už dříve.
Tomáš Jurčík

Tomáš Jurčík

Tomáš Jurčík

školství, kultura, politka.

Pedagog ve výslužbě; předseda Společnosti středoškolských pedagogů.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora